Sneltesten tijdens corona
Tijdens de coronacrisis wilt u als organisatie wellicht toegangscontroles houden. En daarbij een coronasneltest doen bij uw werknemers, bezoekers of klanten voordat zij toegang krijgen tot uw pand. Wat mag hierbij wel en niet?
Eisen uit de AVG
U moet aan een aantal vereisten uit de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) voldoen voordat u coronasneltesten mag laten afnemen. Tenzij de AVG niet van toepassing is in uw situatie.
Toepasselijkheid AVG
De AVG geldt niet als de uitslag van de sneltest alleen wordt afgelezen én:
- u de testuitslag niet opneemt in een bestand, zoals een Excellijst met namen en de gemeten testuitslagen;
- de sneltest niet geautomatiseerd plaatsvindt, zoals met bepaalde elektronische analyseapparatuur;
- de verwerking geen geautomatiseerd gevolg heeft.
Neemt u de uitslagen op in een bestand, vindt de sneltest geautomatiseerd plaats en/of heeft de verwerking een geautomatiseerd gevolg? Dan geldt de AVG dus wél. En dan worden meestal gezondheidsgegevens verwerkt.
Gezondheidsgegevens verwerken
De uitslag van een sneltest is een gezondheidsgegeven als deze testuitslag te herleiden is tot een specifiek persoon. Ook kan er sprake zijn van genetisch materiaal dat herleidbaar is tot een specifiek persoon. Bijvoorbeeld bij gebruik van een wattenstaafje in neus en/of keel.
Gezondheidsgegevens en genetische gegevens zijn bijzondere persoonsgegevens. Het is meestal verboden om bijzondere persoonsgegevens te verwerken, tenzij er een uitzondering uit de wet geldt.
Toestemming
Zo'n uitzondering is toestemming. Dat houdt in dat u een sneltest mag laten afnemen als iemand daarvoor uitdrukkelijke toestemming geeft. Maar die persoon moet dan wel vrij zijn om toestemming te kunnen geven of weigeren.
Dat is lang niet in elke situatie zo. In een arbeidsrelatie kan dat bijvoorbeeld meestal niet. Want daar is sprake van een hiërarchische relatie tussen werkgever en werknemer.
Er is meestal geen sprake van een hiërarchische relatie bij bijvoorbeeld een recreatief bezoek aan een restaurant, theater of evenement.
Overige eisen
Voor meer informatie over corona(snel)testen en de overige eisen die hiervoor gelden, zie: Testen op corona buiten de GGD-teststraten op de website van de Rijksoverheid.
Over deze informatie
Nieuwe vragen en ontwikkelingen kunnen voor de AP reden zijn om de informatie over corona en privacy aan te vullen en aan te scherpen. Hou dit dossier in de gaten om op de hoogte te blijven.
Heeft u nog vragen? Neem dan contact op met ons Informatie- en Meldpunt Privacy.